fbpx

Prvá nitrianska jednodňová chirurgia, s.r.o.

+421 37 77 207 68 | +421 905 523 609 | lucia.bediova@pnjch.sk

Ortopédia

Komplexná diagnostika a ošetrenie pohybového aparátu (rameno, koleno, členok, lakeť)

V našom zariadení poskytujeme komplexnú starostlivosť v prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí súvisiacich s pohybovým aparátom. Na vstupnom ortopedickom vyšetrení s Vami náš ortopéd špecialista skonzultuje Vaše ťažkosti, pre úspešné stanovenie presnej diagnózy je dôležité, aby ste si priniesli aj súvisiacu zdravotnú dokumentáciu. Naše zariadenie disponuje aj RTG prístrojom, v prípade potreby sa môžu doplniť aj ďalšie vyšetrenia (magnetická rezonancia, sonografické vyšetrenie alebo CT).

Artroskopické operácie ramena, kolena, členka, lakťa

Artroskopické operácie prebiehajú v celkovej anestézii a trvajú približne 30 až 45 minút. Artroskopia je miniinvazívna operačná metóda, kde operatér najprv urobí malý rez, ktorým zavedie artroskop. Je to tenký optický kábel, ktorý má na jednom konci umiestnenú kameru, zavedenú do kĺbu a na druhom konci je obraz z kamery premietaný do počítača v niekoľkonásobnom zväčšení. K operácii je potrebné vykonať aj ďalšie 2-3 menšie rezy, ktorými operatér pomocou operačných nástrojov vykoná samotnú operáciu. Výsledné jazvičky po operácii nemajú viac ako 1 cm, čiže sú takmer neviditeľné.
V nasledujúcich cca 6 týždňoch je potrebné operovaný kĺb šetriť, aby potrebná rekonvalescencia prebehla čo najlepšie. Rehabilitačné cvičenia po operácii pomáhajú k opätovnému nadobudnutiu svalovej hmoty, odbúravajú bolesť a pacient sa rýchlejšie vracia do bežného života.

Operácie Dupuytraenovej kontraktúry, karpálneho tunela, epikondylitídy – tenisový alebo golfový lakeť

Dupuytraenova kontraktúra vzniká zhrubnutím a skrátením spojivového tkaniva, čo spôsobuje stiahnutie prstov smerom k dlani. Väčšinou postihuje 4. a 5. prst a táto deformita nie je bolestivá. Riešením je operačný zákrok, ktorého účelom je uvoľnenie alebo odstránenie tohto tkaniva. Operácia prebieha v lokálnej anestézii a trvá 20 až 30 minút.

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi veľmi časté ochorenia ruky. Vzniká u ľudí, ktorí dlhodobo manuálne pracujú, prípadne pracujú denne s počítačom. Prejavuje sa tŕpnutím prstov a bolesťami zápästia. Medicínsky ide o útlakový syndróm spôsobený postihnutím stredového nervu v karpálnom tuneli. Pred operáciou je potrebné absolvovať EMG vyšetrenie u neurológa. Samotný zákrok prebieha v lokálnej anestézii a trvá približne 30 minút.

Epikondylitída, tzv. tenisový alebo golfový lakeť vzniká pri pravidelnom preťažovaní, prípadne športovej záťaži ruky, čo vedie k zápalu až poškodeniu jednotlivých úponov ruky v oblasti lakťa. Môže sa vyskytovať na vonkajšej strane /laterálny epikondyl/ alebo na vnútornej strane /mediálny epikondyl/. Je bolestivý na tlak a dotyk alebo pri podaní rúk a zdvíhaní predmetov. Konečným riešením je operačný zákrok, ktorý prebieha v lokálnej anestézii a trvá približne 30-45 minút.

Operácie deformít ruky a nohy (skákavého palca a prstov, kladivkových prstov)

Skákavý palec a prsty alebo aj lúpavý palec je ochorenie, ktoré postihuje šľachy ohýbačov prstov a ich pútka. Prvým príznakom je mierna bolesť prsta v dlani, ktorá sa stupňuje a časom prichádzajú problémy pri ohnutí a následnom vystretí prsta, pričom tento pohyb sprevádza charakteristické lupnutie. Ak nepomáha konzervatívna liečba, ortopéd navrhne operačný zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne. Prebieha v lokálnej anestézii a trvá približne 20 minút.

Kladivkový prst patrí medzi mechanické deformity nôh, niekedy však môže byť daný aj geneticky. Príčinou môže byť nosenie tesnej obuvi alebo aj postupný pokles klenby chodidla v pokročilom veku. Oba prípady spôsobujú stav, kedy sa prsty v obuvi tlačia, šľachy sa postupne skracujú, čo spôsobuje, že prst sa dvíha a jeho vystretie je bolestivé, niekedy až nemožné. Tento stav sprevádza aj typický otlak na konci prsta a opuch v kĺbe. Pri miernych stavoch je možné túto situáciu napraviť rôznymi fixačnými pomôckami. V prípade chronického ochorenia je potrebný operačný zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii a trvá približne 20 až 30 minút.

Hallux valgus, extrakcia platničky po halluxe

Hallux valgus je ochorenie známe aj ako vbočený alebo vykrivený palec. Ide však o komplexné ochorenie prednožia, v ktorom hlavnú úlohu zohráva porucha postavenia palca. Prvým príznakom je otlak, vybočenie palca spôsobí pokles priečnej klenby a následný tlak na palec vyvolá zhrubnutie kĺbu a opuch. Tento jav sprevádza obmedzená hybnosť a pacient pociťuje pri chôdzi bolesť. Určenie diagnózy je pomerne jednoduché, vykrivenie palca a následný opuch kosti je dobre viditeľný. Podľa závažnosti stavu ortopéd navrhne konzervatívnu liečbu alebo indikuje operáciu. Operačné riešenie zahŕňa vloženie titánovej platničky, ktorá zaručí správne postavenie palca. Operácia prebieha v lokálnej anestézii a trvá približne 30 až 40 minút.

Extrakcia platničky po halluxe
Po úspešnej operácii halluxu, zahojení rany a dosiahnutí správneho postavenia palca operatér navrhne extrakciu platničky – teda jej vybratie.


Prvá nitrianska jednodňová chirurgia, s.r.o.
Jarmočná ul. 15, 949 01 Nitra

Tel.: 037 77 207 68, 0905 523 609
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Prvá nitrianska jednodňová chirurgia, s.r.o. © 2024